ads
0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آزمون آیلتس چیست؟ همه چیز در مورد آزمون آیلتس

دسته بندی :آیلتس ۲۱ آبان ۱۳۹۹ سارا شیرمحمدی 125
آزمون آیلتس چیست

آزمون آیلتس چیست ؟ سوالی که شاید در ذهن تمام کسانی که با زبان آشنایی دارند به وجود بیاد. و ما در این مقاله از مدرسه زبان سارا به این سوال پاسخ می دهیم و از جنبه های مختلف این آزمون را مورد برسی قرار می هیم. بسیاری از زبان آموزان آخرین مقصد در مسیر یادگیری زبان انگلیسی را کسب نمره دلخواه در آزمون آیلتس تعریف کرده اند! با ما تا آخر مقاله همراه باشید تا به این سوال شما پاسخ دهیم.

آزمون آیلتس چیست؟ و چگونه درهای موفقیت حرفه ای را به روی شما می گشاید؟!

آیلتس، مخفف The International English Language Testing System، سیستم ارزیابی بین المللی می باشد که سطح زبان انگلیسی داوطلبین را می سنجد. این آزمون به صورت مشترک توسط شورای فرهنگی بریتانیا (British Council)، مرکز آیلتس استرالیا IDP Australia)) و بخش ارزیابی دانشگاه کمبریج انگلستان (Cambridge Assessment English) در بیش از ۲۷۰ مرکز معتبر واقع در ۱۱۰ کشور در سراسر جهان برگزار می شود.

این آزمون توانایی زبانی شما را در ۴ مهارت شنیداری، خواندن و درک مطلب، نوشتاری و گفتاری با نمره بین ۱ تا ۹ می سنجد. درصورت کسب نمره مناسب، می توانید فرصت مهاجرت یا تحصیل در کشورهای متعددی در سراسر جهان را برای خود فراهم کنید!

دو نوع متفاوت آزمون آیتلس

 

در دو مدل آکادمیک و جنرال برگزار می شود. اگه قصد دارید که به کشورهایی مثل استرالیا، کانادا یا انگلیس مهاجرت کنید، در محیط های کاری انگلیسی زبان مشغول به کار شوید یا در دبیرستان های انگلیسی درس بخوانید نیاز دارید که مدرک آیلتس جنرال داشته باشید. اما اگر می خواهید در دانشگاه های این کشورها ادامه تحصیل بدهید یا درمشاغل تخصصی مثل پزشکی فعالیت کنید باید درآزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید.

مهارت های شنیداری و گفتاری در دو نوع آیلتس جنرال و آکادمیک کاملا یکسان سنجیده  می شود اما نحوه ارزیابی مهارت های نوشتاری و خواندن و درک مطلب در این دو مدل متفاوت می باشد.

۴ مهارت زبانی؛ ۴ بخش مختلف آیلتس

در این آزمون چهار مهارت مختلف زبانی مورد سنجش قرار می گیرد:

 

بخش شنیداری ( لسنینگ):

در بخش اول، شما به ۴ مکالمه و سخنرانی گوش می دهید و باید به صورت همزمان به ۴۰ سوال پاسخ دهید. این بخش آزمون ۳۰ دقیقه طول می کشد. در پایان شما ۱۰ دقیقه فرصت دارید که جواب ها را به پاسخنامه منتقل کنید.

لسنینگ آیلتس

 

بخش خواندن و درک مفاهیم  (ریدینگ):

در بخش دوم، شما چند متن انگلیسی می خوانید و به ۴۰ سوال در مدت ۶۰ دقیقه پاسخ می دهید. درآیلتس آکادمیک، ۳ متن در مورد موضوعات علمی و آکادمیک (مثلا تاثیر موسیقی بر حافظه) و در آیلتس جنرال ۶ متن غالبا راجع به موضوعات اجتماعی و روزمره (برای مثال مقاله های روزنامه ها و مجلات) می بینید. برخلاف بخش شنیداری، دراین بخش، زمان اضافه برای انتقال جواب ها به پاسخنامه وجود ندارد.

ریدینگ آیلتس

 

بخش نوشتاری ( رایتینگ):

مهارت های نوشتاری شما در بخش سوم  سنجیده می شود. در این بخش، شما باید دو متن بنویسید. این دو متن در آیلتس، Task 1 و Task 2 نامگذاری شده اند. Task 1 20 دقیقه طول می کشد و متنی که می نویسید باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. درTask 1 آیلتس جنرال، شما راجع به موضوعات عمومی و روزمره یک نامه می نویسید. برای مثال، از شما می خواهند که به مدیر یک هتل نامه بنویسید و از مشکلات اتاقی که داشتید شکایت کنید. در Task 1 آیلتس آکادمیک، شما باید اطلاعات یک نمودار یا گراف مثل نمودار مقدار مصرف فست فود در یک کشور خاص را توصیف کنید.

Task 2 بخش نوشتارآزمون ۴۰ دقیقه طول می کشد و شما باید حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسید. این قسمت در آیلتس جنرال و اکادمیک تفاوتی ندارد. در هر مدل، از شما خواسته می شود راجع به موضوعات متعددی از قبیل دلایل افزایش تصادفات جاده ای یا مزایا و معایب زندگی کردن در یک کشور خارجی یک مقاله بنویسید.

رایتینگ آیلتس

 

بخش گفتاری ( اسپیکینگ):

در آزمون کتبی آیلتس، به ترتیب مهارت های شنیداری، خواندن و درک مطلب و نوشتاری سنجیده می شود. مصاحبه آزمون آیلتس که مهارت های گفتاری شما را می سنجد، با انتخاب خود شما، یک یا چند روز قبل یا بعد از آزمون کتبی برگزار می شود.

این بخش ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می کشد و سوالات متعددی با موضوعات شخصی (مثل خواننده مورد علاقه شما یا کارهایی که در اوقات فراغت انجام می دهید) یا اجتماعی (مانند تغییرات ساختار خانواده در پنجاه سال اخیر) از شما پرسیده می شود.

اسپیکینگ آیلتس

سیستم نمره دهی

نحوه نمره دهی آزمون آیلتس

نمره آیلتس شما بعد از دو هفته اعلام می شود و بین ۰ تا ۹ قرار دارد. در آزمون آیلتس نمره قبولی وجود ندارد و هردانشگاه یا موسسه ای که برای پذیرش اقدام می کنید نمره خاص خود را می طلبد!

کسی که در آزمون ثب نام کرده باشد اما آزمون کتبی یا شفاهی را شرکت نکرده باشد نمره ۰ می گیرد! پس اگر در آزمون حضور داشته باشید و حتی یک سوال را هم نتوانید جواب دهید نمره آیلتس شما ۱ می شود!! در هربخش آزمون به شما نمره ای از ۱ تا ۹ می دهند و میانگین این ۴ نمره، نمره کلی شما را نشان می دهد! در نمره آیلتس، نمره اعشار نیم هم وجود دارد پس احتمال دارد که نمره ۶.۵ هم بگیرید! اگر میانگین چهار نمره شما در چهار مهارت، اعشاری مثل ۶.۱ باشد، نمره کل شما به نزدیک ترین عدد کامل یا اعشار نیم گرد می شود. پس نمره ۶.۱ به ۶ و نمره ۶.۴۰ به ۶.۵ گرد می شوند.

یادتان باشد، هر نمره ای که  کسب کنید فقط تا دو سال اعتبار دارد! پس اگر قصد مهاجرت دارید و دوسال از تاریخ آخرین امتحانی که داده اید گذشته است دوباره باید در امتحان شرکت کنید!

 

در این مقاله، با جنبه های مختلفی از آزمون آیلتس، از مهارت های مورد سنجش تا سیستم نمره دهی، آشنا شدید! سوالات خود را در بخش کامنت از ما بپرسید! اگر تاکنون در این آزمون شرکت کرده اید از تجربیات خود برای ما بنویسید!

 

سارا شیرمحمدی

سارا شیرمحمدی کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه فردوسی مشهد، مدرس دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر، مدرس آزمون های بین المللی آیلتس و تافل. اینجا زبان انگلیسی رو راحت جذاب و متفاوت یاد میگیری!

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. بازتاب هاصفر تا صد رایتینگ آیلتس و روش های نمره دهی آن - مدرسه انگلیسی سارا

  2. بازتاب هاآزمون آنلاین آیلتس، یا آزمون IELTS Indicator چیست؟ - مدرسه انگلیسی سارا

  3. بازتاب هاچگونه در آزمون آیلتس به موفقیت برسیم؟ - مدرسه انگلیسی سارا

  4. بازتاب هاشرایط ثبت نام آزمون آیلتس در ایران و سوالات متداول راجع به آن - مدرسه انگلیسی سارا

  5. بازتاب هاصفر تا صد ریدینگ آیلتس و نکات های مهممی که در مورد این آزمون باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
×

پشتیبانی از طریق واتساپ

 

 

×
0