ads
0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بخش دوم اسپیکینگ آیلتس

دسته بندی :آیلتس ۲۰ دی ۱۳۹۹ سیده ناهید حسینی 51
بخش دوم اسپیکینگ آیلتس

در مقاله صفر تا صد اسپیکینگ، با کلیت آزمون اسپیکینگ آیلتس آشنا شدید. در مقاله بخش اول اسپیکینک آیلتس نیز به جزئیات آن بخش پرداختیم. در این مقاله، ما به ساختار، زمان بندی و به کارگیری مهارت ها در بخش دوم آزمون اسپیکینگ آیلتس می پردازیم.

مدت زمان بخش دوم:

یک دقیقه نوت برداری، دو دقیقه صحبت در مورد موضوعات ارائه شده

در این بخش، کارت سوال با عنوان cue card به شما ارائه می شود. شما یک دقیقه زمان دارید تا در مورد موضوع روی کارت، نوت برداری کنید. خودکار/مداد و برگه یادداشت برداری توسط ممتحن به شما ارائه می شود. پس از پایان یک دقیقه، ممتحن پایان زمان نوت برداری را اعلام می کند و اکنون شما باید طی مدت دو دقیقه به سوالات ارائه شده در cue card پاسخ دهید. پس از اتمام دو دقیقه، ممتحن صحبت شما را قطع می کند و یک یا دو سوال دیگر مرتبط با سوالات ارائه شده در cue card از شما می پرسد. سپس وارد بخش سوم آزمون اسپیکینگ می شوید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که در آزمون اسپیکینگ آیلتس، شما نمی توانید خودتان زمان را چک کنید. پس با تمرین زیاد، ذهن تان را آماده کنید تا بتوانید در این بخش، بدون توقف در مورد هر موضوعی به مدت دو دقیقه صحبت کنید.

نوع سوالات بخش دوم

در کارت سوال بخش دوم، cue card، یک موضوع کلی ارائه می شود که سه یا چهار سوال مرتبط با آن در ادامه قرار می گیرد. معمولا سوالات در هفت حوزه اصلی ارائه می شوند: توصیف شخص، توصیف مکان، توصیف شیء، توصیف رویداد، توصیف فعالیت، توصیف علایق، و توصیف شغل.

برای مثال، cue card زیر را در نظر بگیرید:

چطور در بخش دوم آزمون اسپیکینگ آیلتس عملکرد مطلوبی داشته باشیم؟

همانطور که اشاره شد، مدت زمان پاسخ گویی به سوالات cue card دو دقیقه می باشد. شما باید توانایی پاسخ گویی کامل به سوالات ارائه شده در کارت سوال را داشته باشید. در این شرایط، عملکرد شما به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوت برداری

اولین و موثرترین اقدام در بخش دوم اسپیکینگ آیلتس، “نوت برداری” می باشد. از خودکار و کاغذ یادداشت برداری استفاده کنید و نوت بنویسید! نوت برداری، ذهن شما را برای ارائه مطلب آماده می کند. همچنین، با نگاه کردن به نوت در هنگام ارائه، ایده ها، جزئیات مورد نظر و ترتیب بیان آنها را فراموش نخواهید کرد.

ابتدا باید نوت برداری صحیح را یاد بگیرید. در نوت، جمله یا عبارت های طولانی بکار نبرید.  فقط از کلمات کلیدی استفاده کنید و ترتیب را رعایت کنید. درهنگام صحبت کردن، باید بتوانید از نوت های خود به درستی استفاده کنید. هنگام ارائه، به اندازه لازم به نوت های خود نگاه کنید تا در روند ارائه مطلب دچار مشکل نشوید و نکات کلیدی را فراموش نکنید.

روش نوت برداری 

شما باید در مدت زمان یک دقیقه نوت برداری کنید و خود را برای ارائه پاسخ آماده نماید.

قسمت اول کارت سوال یا (opening part) به یک موضوع کلی اشاره دارد. این قسمت نیاز به نوت برداری ندارد. در ادامه سه یا چهار سوال قرار دارد. شما باید برای هر سوال حداقل ۲ تا ۳ کلمه کلیدی یادداشت کنید. برای هر سوال حدودا ۱۵ ثانیه زمان بگذارید. با توجه به این که زمان تان محدود می باشد، برای نوت برداری حداکثر ۴۵ ثانیه صرف کنید. پانزده ثانیه باقی مانده را به جمع بندی بپردازید و خود را برای ارائه آماده کنید. برای جمع بندی یا (conclusion) نیازی به یادداشت برداری ندارید.

برای مثال تصور کنید یک داوطلب آیتلس در مورد cue card که در بالا آورده شد، این نت ها را یادداشت کرده است:

What it is: a small tablet; 4G; lightweight; convenient; waterproof

Where you plan to buy it: Amazon; major online retailer

What you need to do in order to buy this object: put aside some money; Amazon account; an address or post box

why you have decided to purchase this item: work in ample light and dim conditions

شروع ارائه مطلب در بخش دوم

با تمام شدن زمان نوت برداری، ممتحن به شما دو دقیقه زمان خواهد داد تا در مورد کارت سوال، صحبت کنید. شروع تأثیرگذاری داشته باشید. پرانرژی باشید و استرس به خود راه ندهید.

 • ارائه پاسخ به صورت داستان وار

روایت داستان گونه به شما کمک می کند تا روانی کلام تان افزایش یابد. در مورد موضوع ارائه شده، داستان وار صحبت کنید و سوالات ارائه شده در کارت سوال را به ترتیب پاسخ دهید اما مراقب باشید خود سوالات را تکرار نکنید.

 • تسلط به موضوع و کلمات آکادمیک

همانطور که اشاره شد، معمولا سوالات بخش دوم آزمون اسپیکینگ، در هفت حوزه اصلی، توصیف شخص، توصیف مکان، توصیف شیء، توصیف رویداد، توصیف فعالیت، توصیف علایق، و توصیف شغل، عنوان می شود. با تسلط بر این حوزه ها و یادگیری واژگان مربوط به هر حوزه، عملکردتان بسیار مطلوب خواهد بود. کلید موفقیت تان در این بخش، داشتن دامنه لغات گسترده می باشد.   

ویدیویی که در ادامه می بینید، مربوط به همان داوطلبی می باشد که در بالا نوت او را خواندیم. نمره این فرد ۸ می باشد.

توجه کنید که فرآیند آزمون در بخش دوم به چه صورت انجام می شود. به این نکته نیز دقت کنید که داوطلب چطور از نوت هایی که برداشته در صحبت کردن خود استفاده می کند.

 

 

چه راهکارهایی برای کسب نمره بالا تر بکار بریم ؟

همانطور که در ویدیو بالا دیدید، هنگام پاسخ دهی به سوال، باید دقت زیادی در بکارگیری جملات داشته باشید.

 • اگر در زمان مشخص شده نوت برداری نکنید، هنگام پاسخ دهی عملکرد مطلوبی نخواهید داشت و عجیب نخواهد بود اگر نمره تان بین ۵ تا ۶ شود!
 • به خاطر داشته باشید، به ترتیب سوال ها را پاسخ دهید.
 • سعی کنید زمان جملات را درست به کار برید. برای مثال، اگر موضوع شما به زمان گذشته اشاره دارد و نیازمند ساختارهای زمانی گذشته می باشد، این روال را در طول گفتار حفظ کنید.
 • تلاش کنید در کل مدت زمان دو دقیقه صحبت کنید و نگران قطع گفتارتان توسط ممتحن نباشید. بدین منظور، هر سوال را با چند جمله پاسخ دهید. در هنگام ارائه پاسخ به هر سوال، جزئیات بیشتری اضافه کنید.
 • روی جواب های تان تمرکز کنید. عبارت ها و جمله های بکار رفته در کارت سوال را عینا تکرار نکنید.
 • ساختار گرامری، انتخاب واژه یا تلفظ صحیح در آزمون اسپیکینگ بسیار اهمیت دارد. اما اگر دچار مشکل شدید، خوداصلاحی راهکار مناسبی نیست. برای کسب نمره بالاتر روانی کلام را حفظ کنید و داستان تان را ادامه دهید. حتی در گفتار افرادی که نمره های بالای ۸ دارند، اینگونه اشتباهات کوچک دیده می شود. پس نگران نباشید.

در این مقاله، بخش دوم آزمون اسپیکینگ معرفی شد. در این بخش، انتظار می رود که راجع به یک موضوع بتوانید به مدت ۲ دقیقه بدون توقف صحبت کنید. به موضوع زمان آزمون و نوع سوالات آن پرداختیم و راهکارهایی برای داشتن عملکردی مطلوب در این بخش را ارائه کردیم.

از این مقاله چه نکته جدیدی یاد گرفتید؟ در کامنت برای ما بنویسید. نوشتن این نکته باعث می شود همیشه در ذهن شما باقی بماند!


مطالب بیشتر:

بخش اول آزمون اسپیکینگ

بخش اول اسپیکینگ آیلتس

 

بخش سوم آزمون اسپیکینگ

بخش سوم اسپیکینگ آیلتس

سیده ناهید حسینی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. رضا گفته؛
  ۱۲:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱

  بسیار مفید بود
  سایت بسیار خوبی دارید

 2. معصومه میرزاخواه گفته؛
  ۱۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲

  سلام، با تشکر از مطالب مفیدتون
  چرا باید سوالات حتما به ترتیب در پارت دوم پاسخ داده شوند؟ آیا اگر همه سوالات پاسخ داده شوند و ترتیب رعایت نشود نمره کسر میگردد؟
  و راجع به شغل در پارت دوم تاکنون نشنیده بودم، مربوط به پارت اول نیست؟

  • سلام معصومه عزیز
   پاسخ به ترتیب به سوالات روی کارت به صحبت کردن شما نظم و انسجام می دهد. اگرچه که در منابع مختلف درمورد ترتیب پاسخگویی پیشنهادات متفاوتی وجود دارد اما ما سفارش می کنیم این نظم را رعایت کنید.
   در پاسخ به سوال دوم، هر موضوعی می تواند در هر کدام از سه بخش آزمون بیاید. مثلا در بخش دوم ممکن است از شما بخواهند در مورد شغل رویاهای خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
×

پشتیبانی از طریق واتساپ

 

 

×
0