ads
0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بخش سوم اسپیکینگ آیلتس

دسته بندی :آیلتس ۲۲ دی ۱۳۹۹ سیده ناهید حسینی 107
بخش سوم اسپیکینگ آیلتس

در مقاله های قبل، بخش اول و بخش دوم اسپیکینگ آیلتس معرفی شد. در این مقاله ما به آخرین بخش آزمون اسپیکینک، یعنی بخش سوم می پردازیم؛ در ادامه، با ساختار، زمان بندی و به کارگیری مهارت ها در این بخش آزمون اسپیکینگ آیلتس آشنا می شویم.

مدت زمان بخش سوم

این بخش حدودا ۳ تا ۵ دقیقه طول می کشد. مدت زمانی کوتاه که باید بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشید.

نوع سوالات بخش سوم

در این بخش، ۴ تا ۶ سوال پرسیده می شود. موضوع این سوالات مرتبط  به موضوع سوالات بخش دوم می باشد. با این تفاوت که سوالات انتزاعی تری عنوان می شود. داوطلب بایستی به تجزیه و تحلیل بپردازد و پاسخ هایی ارائه دهد که نشان دهنده تفکری عمیق می باشد.

مقایسه سوالات بخش سوم اسپیکینگ با دو بخش دیگر

سوالات بخش اول، سوالاتی مملوس بوده و بر اساس تجربیات فرد و زندگی شخصی وی می باشند. در این بخش، بررسی میزان روانی کلام شما مورد هدف خواهد بود؛ در بخش دوم، پاسخ سوالات، توصیف موضوعاتی نه چندان انتزاعی را شامل می شود. در این بخش، دامنه لغات شما اهمیت زیادی دارد. اما در بخش سوم، علاوه بر تسلط بر لغات آکادمیک و بکارگیری گرامر متنوع، شما باید توانایی تفکر عمیق و ارائه پاسخ هایی تحلیلی را نیز داشته باشید.

البته این نکته را مد نظر داشته باشید، در این آزمون ایده های شما مورد سنجش نخواهد بود. بلکه توانایی زبانی شما برای بیان آنچه درعمق تفکرتان وجود دارد و نیز نحوه سازمان دهی ایده هایتان اهمیت دارند.

برای درک بهتر بخش سوم، ویدیوی زیر را ببینید. نمره داوطلب در این آزمون ۸ می باشد.

 

چطور می توانید ایده هایتان را برای پاسخ گویی سازمان دهی کنید؟

برای پاسخ دهی به هرکدام از سوالاتی که در بخش سوم پرسیده می شود، باید ذهنی آماده داشته باشید و پاسخ کامل و معناداری ارائه دهید. توجه داشته باشید، اگر زیاد صحبت کنید، نقاط ضعفتان در گرامر، تلفظ و … دیده خواهد شد؛ اگر کم صحبت کنید، شاید نتوانید پاسخ کاملی ارائه دهید. بنابراین، پیشنهاد ما به شما بکارگیری حداکثر ۳ تا ۴ جمله برای هر سوال می باشد.

برای سازمان دهی این ۳ تا ۴ جمله پیشنهاد می کنیم در وهله اول پاسخ مستقیمی به سوال ارائه دهید. سپس، برای پاسخ خود، توضیح بیشتری ارائه دهید. در ادامه، می توانید مثالی مرتبط را به پاسخ تان اضافه کنید. در نهایت، می توانید بگویید اگر شرایط به این صورتی که فکر می کنید نباشد، چه اتفاقی می افتد. بدین منظور می توانید از if  یا عبارت without this استفاده کنید.

به نحوه استفاده از این چهار مرحله در پاسخ زیر دقت کنید:

Examiner: Do you think it’s better to have aims for the future, or is it best to take each day as it comes?

Test taker: I think it’s best to have a good idea of what you want to do with your life, especially in terms of studies and career. Having aims allows you to plan what you need to do today and tomorrow in order to achieve longer-term objectives. For example, if you want to become a doctor, you need to choose the right subjects at school, get the right exam results, and work hard at university. Without a clear aim, it would be impossible to take necessary steps towards a career in medicine, or any other profession.

 

نکات قابل توجه و توصیه ها

  • در بخش اول و بخش دوم آزمون اسپیکینگ آیلتس، این امکان وجود ندارد که از ممتحن در مورد سوالِ پرسیده شده، توضیحی بخواهید. اما در بخش سوم، اگر متوجه سوال نشدید یا معنی واژه ای را نمی دانستید، می توانید برای درک موضوع از ممتحن کمک بگیرید. برای مثال می توانید عنوان کنید:

Test taker: I couldn’t get it. Would you please clarify what you mean?

این نکته را درنظر داشته باشید که پرسیدن مکرر این سوال نشان دهنده این امر خواهد بود که مهارت شنیداری شما مطلوب نبوده و نتوانسته اید مطلب را به خوبی متوجه شوید. در نتیجه، تأثیر منفی بر نمره شما خواهد داشت.

  • استفاده از لغات مرتبط به موضوع و ساختارهای گرامری متنوع در این بخش بسیار اهمیت دارد. سعی کنید در سازمان دهی ایده ها از کلمات و ساختار گرامری صحیح هوشمندانه استفاده کنید.

به این نمونه سوال و پیشنهاد ما برای پاسخ دهی به آن توجه کنید:

Examiner: How has communication changed over the past 50 years?

در این سوال، به کار گیری صحیح گرامر “زمان” در جملات اهمیت دارد. برای این سوال شما می توانید از ساختار used to استفاده کنید و نحوه ارتباطات در گذشته را توضیح دهید. در ادامه، نحوه ارتباطات در حال حاضر را با استفاده از ساختارهای گرامری زمان حال کامل (have+pp) و حال ساده مورد بحث قرار دهید:

Back in 50 years, people used to have face-to-face communication. In some situations, they used to send letters. The internet, however, has altered everything including communication. Nowadays, people no longer send paper letters. Email and social networks has made it quite easy to interact with people far from you. If this advancement didn’t exist, communication would be unimaginably laborious for the present generation.

  • به خاطر داشته باشید، در این بخش انسجام و سازمان دهی ایده هایتان، کلید موفقیت شما می باشد. از مدل چهار بخشی که در بالا پیشنهاد شد، استفاده کنید: ۱) پاسخ مستقیم، ۲) توضیح بیشتر، ۳) مثال و ۴) توضیح شرایط غیر از شرایط توضیح داده شده با استفاده از ساختار if یا without this و … (به جمله آخر دو مثال بالا دقت کنید.)

 

در این مقاله، بخش سوم آزمون اسپیکینگ معرفی شد. در این بخش، مسیر پرسش ها به گونه ای پیش می رود که برای پاسخ دهی نیاز به تفکر عمیق، ارائه ایده و تحلیل دارید. بکارگیری صحیح لغات، گرامر و مهم تر از همه داشتن انسجام و سازمان دهی ایده ها در کسب نمره بالا بسیار تعیین کننده می باشند.

 

از این مقاله چه نکته جدیدی یاد گرفتید؟ در کامنت برای ما بنویسید.


 بیشتر: 

بخش اول آزمون اسپیکینگ

بخش اول اسپیکینگ آیلتس

 

بخش دوم آزمون اسپیکینگ

بخش دوم اسپیکینگ آیلتس

سیده ناهید حسینی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
×

پشتیبانی از طریق واتساپ

 

 

×
0