ads
0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

اهمیت تلفظ در اسپیکینگ آیلتس

دسته بندی :آیلتس ۱۲ دی ۱۳۹۹ سیده ناهید حسینی 62
تاثیر تلفظ در آزمون اسپیکینگ آیلتس

در مقاله صفر تا صد اسپیکینگ، با چهار معیار سنجش آزمون اسپیکینگ آشنا شدید: روانی و انسجام، دامنه لغات، ساختارهای گرامری صحیح و متنوع و تلفظ. در این مقاله به معیار تلفظ صحیح در ارزیابی آزمون اسپیکینگ می پردازیم.

آیا “تلفظ” با “لهجه” فرق دارد؟

برخی افراد فکر می کنند “تلفظ” با “لهجه” یک معنای مشابه دارند. اما این دو کاملا تفاوت دارند.

تلفظ به معنای “ادای کلمه به شیوه ای قابل درک و پذیرفته شده توسط عموم می باشد که با یک لهجه خاص صحبت می کنند”. با پیدا کردن کلمه در دیکشنری، شما می توانید از “تلفظ صحیح” کلمات مطمئن شوید.

لهجه، به “تفاوت های گفتاری ادای کلمه” اشاره دارد. در واقع، بر اساس نواحی مختلف یا مناطق مختلف، لهجه های مختلفی از یک زبان وجود دارد. برای مثال، زبان فارسی در شهرهای مختلف کشور با لهجه های متفاوتی بیان می شود که البته قابل درک توسط فارسی زبانان می باشد. زبان انگلیسی نیز به همین شکل لهجه های مختلفی دارد. در این بین، لهجه بریتانیایی و امریکایی معروف ترین لهجه ها هستند.

در آزمون اسپیکینگ، برای کسب نمره بالا از معیار تلفظ، شما باید کلمات را به گونه ای تلفظ کنید که به راحتی درک شود. در این آزمون، لهجه مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. صرفا، تلفظ صحیح کلمات و قابل درک بودن آنها دارای اهمیت می باشد. توجه داشته باشید، در صورت بیان کلمه با تلفظ اشتباه، وضوح گفتار پایین می آید. در این صورت، ممتحن قادر به درک کلمات ادا شده توسط شما نخواهد بود.

برای داشتن عملکردی بهتر در تلفظ آزمون اسپیکینگ آیلتس باید چه کار کنیم؟

برای کسب نمره مناسب از لحاظ تلفظ نیاز دارید روی موارد زیر تسلط پیدا کنید.

 • تسلط به تلفظ حروف

اولین قدم در یادگیری تلفظ صحیح کلمات، تسلط کامل بر صدای هر حرف می باشد. از جمله حروف پرچالش برای ما فارسی زبان ها می توان به th، w، v و حروف صدادار اشاره کرد. مثلا تلفظ حرف a در هرکدام از چهار کلمه زیر متفاوت می باشد.

bad; make, father; arise

یادگیری تلفظ صحیح این صداها نیاز به شنیدن زیاد و تمرین دارد. دیکشنری، بهترین منبع برای چک کردن تلفظ صحیح می باشد. در اکثر دیکشنری ها، تلفظ واژه به صورت آوانویسی جلوی کلمه قرار می گیرد. دیکشنری های صوتی نیز، تلفظ کلمات را به شکل صوتی ارائه می دهند. دیکشنری های آنلاین و نرم افزارهای دیکشنری معتبر نیز برای گوش دادن به تلفظ بسیار کاربردی می باشند.

 • وضوح در گفتار (Clarity of speech)

دومین موردی که می توان برای بهبود تلفظ کلمات اشاره کرد، وضوح در گفتار می باشد. به عبارت دیگر، “صدا به درستی تولید شود”. عوامل مختلفی باعث عدم وضوح گفتار می شوند. برای مثال، مشکلات فیزیکی در مجرای تولید آوا (دندان های نامرتب، مشکلات در فک، دهان یا بینی) باعث می شود صدای تولید شده وضوح کافی نداشته باشد و شنونده به طور کامل نتواند کلام را درک کند. اگر در تولید یک صدا دچار مشکل شده اید، تمرین جملاتی که یک صدا را چندین بار تکرار می کنند، به تقویت وضوح گفتار شما کمک خواهد کرد. برای مثال، صدای “ق” در فارسی به راحتی تولید نمی شود. تکرار عبارت “قوری گل قرمزی” تمرینی برای بهبود مهارت تولید این صدا می باشد. در انگلیسی، این گونه عبارت ها و جملات با عنوان “tongue twister” شناخته می شوند. برای مثال :

Peter Piper picked a peck of pickled peppers…..

تمرین این گونه جملات، باعث بهبود مهارت تولید آوا گردیده و وضوح گفتار را افزایش می دهد.

استرس کلمات در زبان انگلیسی

 • استرس کلمه (Word stress)

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود شما بتوانید تلفظ خوبی داشته باشید، یادگیری استرس کلمات می باشد. برای یادگیری استرس کلمات، مراجعه به دیکشنری یا شنیدن تلفظ افراد انگلیسی زبان، بهترین روش خواهد بود. مثلا در کلمه exciting استرس روی بخش دوم قرار می گیرد پس بخش دوم باید بلند تر ادا شود. عدم رعایت استرس درست کلمات باعث می شود وضوح کلام شما پایین بیاید.

 • استرس جمله (Sentence stress)

در زبان انگلیسی، درست ادا کردن استرس جمله نیز دارای اهمیت می باشد. در هر جمله فعل اصلی، اسامی، صفت ها، قیدها، افعال کمکی منفی، ضمایر ملکی، و کلمات پرسشی wh- بلندتر از سایر کلمات ادا می شوند. سایر کلمات مثل حروف اضافه، حروف تعریف، ضمایر فاعلی و فعل های tobe استرس نمی گیرند.

به مثال زیر توجه کنید:

Riding a motorˌcycle is more exciting than driving.

در این جمله کلمات زیرخط دار روی بخش پررنگ تر بلندتر ادا می شوند.

 • لحن یا زیروبمی (Intonation)

مورد دیگری که در افزایش توانایی تلفظ شما بسیار کمک کننده خواهد بود، لحن یا زیروبمی صدا (intonation) می باشد. لحن یا زیروبمی، بالا بردن یا پایین آوردن صدا، هنگام ادای جمله تعریف می شود. دو الگوی اصلی intonation، الگوی ()  falling  و الگوی rising (➚) می باشند.

جملات خبری، سوالی با کلمات پرسشی wh- دارای الگوی ()  falling هستند. برای مثال:

I never stay at home on the weekend. ()

What are you doing? ()

جمله های سوالی با پاسخ بله/خیرالگوی rising (➚) دارند. برای مثال:

Did you go out? (➚)

 • بیان کلمات به صورت عبارت و نه جدا از هم: Chunking

درنهایت، توانایی به کارگیری مهارت chunking موجب بهبود تلفظ شما خواهد شد. Chunking به صورت “ترکیب چندکلمه با هم و بیان آنها به صورت پشت سر هم” تعریف می شود. یعنی، برای اینکه تلفظ تان طبیعی تر باشد، کلمات را به جای اینکه جدا جدا بیان کنید، به صورت یک عبارت بگویید.

برای تمرین این مهارت، جمله­ی زیر را بخوانید:

The first thing that comes to mind is the car and this is because in my country a lot of people like to have luxury cars such as BMW and Audi to show their status.

حالا، بر اساس عبارت های مشخص شده به صورت chunk، جمله را دوباره بخوانید. دقت کنید که عبارات را تا علامت / پشت سر هم بخوانید بعد یک مکث خیلی کوتاه داشته باشید و به همین ترتیب عبارت بعدی را تا علامت / بدون مکث بخوانید.

The first thing that comes to mind is the car / and this is because / in my country / a lot of people / like to have luxury cars / such as BMW and Audi / to show their status.

مهارت chunking به شما کمک می کند تا عبارت ها را بهتر بیان کنید و جملات قابل درک باشند.

در این مقاله، ما به معیار ارزیابی تلفظ  (pronunciation) در آزمون اسپیکینگ اشاره کردیم. مهارت های تسلط به تلفظ حروف، وضوح در گفتار، به کارگیری استرس کلمه، استرس جمله، زیروبمی و بیان کلمات به صورت عبارت و نه جدا ازهم معرفی شد.

فراموش نکنید، برای یادگیری تمام مهارت هایی که در این مقاله معرفی شد، هرروز به زبان انگلیسی گوش کنید و جملات آن را عینا تکرار کنید. خودتان را غرق کتاب داستان های صوتی، پادکست ها، اخبار و فیلم کنید!

از این مقاله چه نکته جدیدی یاد گرفتید؟ در کامنت برای ما بنویسید. نوشتن این نکته باعث می شود همیشه در ذهن شما باقی بماند!

سیده ناهید حسینی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
×

پشتیبانی از طریق واتساپ

 

 

×
0