مدرسه انگلیسی سارا

صفر تا صد ریدینگ آیلتس

ریدینگ آزمون آیلتس

در مقاله قبل، راجع به بخش رایتیگ آیلتس اطلاعات کامل به دست آوردید. در این بخش با صفر تا صد بخش ریدینگ آزمون آیلتس آشنا می شوید.

دومین بخش آزمون آیلتس، بخش ریدینگ می باشد. در این بخش، داوطلبان در مدت زمان ۶۰ دقیقه به به ۴۰ سوال پاسخ می دهند.

 

تفاوت های بخش ریدینگ در ماژول جنرال و آکادمیک آیلتس

 

 • ریدینگ آیلتس جنرال، دارای سه بخش می باشد: بخش اول شامل یک یا دو متن کوتاه؛ بخش دوم شامل دو بخش مرتبط به هم؛ بخش سوم هم یک متن طولانی. آیلتس آکادمیک، دارای سه متن جداگانه می باشد.
 • نوع متون در ماژول جنرال، متون عمومی و در رابطه با زندگی روزمره، کار و مسائل مرتبط با آنها می باشد از جمله توصیف یک شغل. اما در ماژول آکادمیک، شما متون علمی، توصیفی یا تحلیلی می خوانید. برای مثال موضوعاتی مانند آلودگی هوا، وقایع تاریخی، فرآیند تولید یک محصول و غیره. البته، نگران نباشید؛ متون انتخاب شده، برگرفته از مجله، ژورنال، کتاب و روزنامه می باشد و این متون برای افراد غیرمتخصص نوشته شده اند.
 • در بخش ریدینگ در ماژول های آکادمیک و جنرال، شاید تفاوت عمده مربوط به نحوه نمره دهی به سوالات باشد. برای مثال، در آیلتس جنرال اگر داوطلب از ۴۰ سوال ۳۱-۳۰ تا را صحیح جواب دهد، نمره ۶ از این بخش خواهد گرفت؛ اما در آیلتس آکادمیک با داشتن تعداد ۲۶-۲۳ پاسخ صحیح از ۴۰ سوال، داوطلب به نمره ۶ خواهد رسید. برای بررسی دقیق تر این موضوع می توانید جدول نمره دهی را ملاحظه کنید.

 

جدول نمره دهی به ریدینگ در ماژول جنرال و آکادمیک

 

آزمون جنرال آزمون آکادمیک
تعداد پاسخ های صحیح نمره تعداد پاسخ های صحیح نمره
۴۰ ۹ ۴۰_۳۹ ۹
۳۹ ۸/۵ ۳۸_۳۷ ۸/۵
۳۷_۳۸ ۸ ۳۶_۳۵ ۸
۳۶ ۷/۵ ۳۴_۳۳ ۷/۵
۳۴_۳۵ ۷ ۳۲_۳۰ ۷
۲۳_۳۳ ۶/۵ ۲۷_۲۰ ۶/۵
۳۰_۳۱ ۶ ۲۶_۲۳ ۶
۲۹_۲۷ ۵/۵ ۲۲_۱۹ ۵/۵
۲۶_۲۳ ۵ ۱۸_۱۵ ۵
۲۲_۱۹ ۴/۵ ۱۴_۱۳ ۴/۴
۱۸_۱۵ ۴ ۱۲_۱۰ ۴
۱۴_۱۲ ۳/۵ ۹_۸ ۳/۵
۱۱_۹ ۳ ۷_۶ ۳
۸_۶ ۲/۵ ۵_۴ ۲/۵

 

انواع سوالات بخش ریدینگ آیلتس

به طور کلی در آزمون ریدینگ آیلتس، از چهار دسته سوال استفاده می شود:

 1.  در برخی سوالات از شما خواسته می شود جاهای خالی را با تعداد کلمات مشخص پر کنید که با عنوان سوالات  Gap Filling شناخته می شوند.
 2.  در نوع دیگری از سوالات، با سه یا چهار گزینه مواجه می شوید که باید یکی از آنها را انتخاب کنید. این نوع سوالات همان سوالاتMultiple Choice  می باشند.
 3.  درسوالات Matching، داوطلب باید یک سری آیتم های مرتبط با هم را جور کند.
 4.  در نوع سوالات  Short-Answer Questions، داوطلب به سوالات ارائه شده بر اساس متن پاسخ کوتاه می دهد.

 

مدیریت زمان در پاسخ دهی به سوالات

مدیریت زمان، موضوعی بسیار با اهمیت در این آزمون می باشد می باشد. توصیه می شود برای هر متن ۲۰ دقیقه زمان در نظر بگیرید و در مجموع برای هر سوال بیشتر از ۱ دقیقه و نیم زمان صرف نکنید.

 

عوامل موثر در افزایش سرعت خواندن متن و پاسخ دهی به سوالات

در پاسخ دهی به سوالات، دواطلب نیازمند بکارگیری مهارت های خاصی می باشد.

 

 • قبل از اینکه آزمون آیلتس بدهید حداقل روی ۳۰ متن تمرین کنید!پیشنهاد می شود در ابتدای تمرین، خودتان را محدود به ۶۰ دقیقه نکنید. ابتدا روی یادگیری تکنیک ها تمرکز کنید و پس از کسب مهارت و اعتماد به نفس کافی، حداکثر زمان پاسخ دهی به آزمون آزمایشی را به ۶۰ دقیقه برسانید.
 • سوالات را قبل از خواندن متن بخوانید! اگر ابتدا متن را بخوانید و سپس به سوالات مراجعه کنید، مجبور خواهید شد دوباره متن را بخوانید.
 • در دام لغات ناآشنای متن نیفتید! اگرچه آزمون ریدینگ آیلتس به نوعی آزمون لغات تلقی می شود و هرچه کلمات و عبارات بیشتری بدانید راحت تر به سوالات پاسخ می دهید ، اما لزومی ندارد کل متن را بفهمید تا به سوالات پاسخ دهید. فهم کامل تک تک کلمات و جملات، فکر کردن به مفهوم و جزئیات و همچنین زمزمه کردن کلمات و جملات هنگام آزمون، منجر به پاسخگویی بهتر نمی شود. با این کار صرفا زمان از دست خواهید داد.
 • پس اگر با برخی کلمات ناآشنا مواجه شدید، از آنها بگذرید.
 • درصورتی که دانستن معنی آن لغت برای پاسخگویی به سوال لازم بود، سعی کنید معنی آن را از روی جمله حدس بزنید. گاهی وقت ها کلمه مورد نظر ریشه ای دارد که می توانید از آن برای درک معنی آن استفاده کنید.

 


پیشنهاد مطالعه: تکنیک های تقویت مکالمه زبان


آنچه که باید در مورد آزمون ریدینگ آیلتس به خاطر بسپارید:

 

 • شما در مجموع ۶۰ دقیقه زمان دارید تا به ۴۰ سوال بخش ریدینگ پاسخ دهید و پاسخ ها را وارد پاسخنامه کنید .دقت کنید که زمان اضافی برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه نخواهید داشت. پس بلافاصله پاسخ را در برگه پاسخنامه وارد کنید.
 • در این بخش (و بخش شنیداری) حتما بایستی از مداد استفاده کنید و پاک کن همراه داشته باشید.
 • با خیال راحت می توانید از برگه سوالات استفاده کنید! شما می توانید روی این برگه محل پاسخ را علامت بزنید و اگر لازم شد چیزی یادداشت کنید. نمره دهی روی برگه پاسخنامه صورت می گیرد.
 • در بخش ریدینگ آیلتس، هر سوال ۱ نمره دارد و در این آزمون نمره منفی محاسبه نمی شود. پس به همه سوالات جواب داده و شانس خودتان را امتحان کنید.
 • باور داشته باشید، در صورتی که به مهارت های ریدینگ مسلط باشید، با تکرار، تمرین و تحلیل اشتباهاتتان به راحتی می توانید به نمره مورد نظر خود از بخش ریدینگ برسید.

در این مقاله، تمام نکات کلیدی آزمون ریدینگ آیلتس، انواع سوالات و نحوه نمره دهی این بخش توضیح داده شد. شما می توانید سوالات خود را در بخش کامنت از ما بپرسید.

 

دیدگاه‌ها (4)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

×

پشتیبانی از طریق واتساپ

 

 

×